Tatjana Kazimierėnienė. Ofortai. Gamtos motyvai

Tatjanos Kazimierėnienės ofortų – gamtos motyvų parodos atidarymas –

pirmą kartą Šiauliuose – kovo 8 d. 18 val.

Atbudusi žemė sprogdina pumpurus, net pro asfaltą veržiasi žali daigeliai – pavasaris…

Pats laikas naujai pažvelgti į gamtos stichijos paslaptis: „Gelmė“, „Žolės“, „Paukštis“, „Atspindžiai“, „Nendrės“, „Kalnas“, „Medžiai“, „Portugališki motyvai“, „Pievos“, „Obelys“, „Gėlės“, „Žuvėdra“, „Sala“, „Pakrantės motyvai“, „Tyla“, „Sausis“, „Pajūris“, „Pasimetę laiškai“… Tatjanos Kazimierėnienės cinko plokštėse preciziškai išraižyti ir rankiniu būdu atspausti grafikos darbai atskleidžia neįprastus gamtoje įžvelgtus ornamentus, suteikia jiems mistiškų prasmių, kviečia ne tik pasigrožėti, bet ir pamąstyti apie fantastišką augalų gebėjimą išgyventi žmogaus primestą „kankinystę“.

Ko tikėtis?

Tarptautinį pripažinimą pelniusi Lietuvos dailininkų sąjungos narė vilnietė grafikė Tatjana Kazimierėnienė (g.1951) 70-mečio jubiliejų lydinčiose parodose eksponuoja išskirtinio meistriškumo ofortų su akvatinta raižinius, kuriuose jautrios menininkės akimis unikaliai atskleidžiamas gamtos grožis ir augalų įvairovės pasaulis.

Autorei būdinga itin reta šiuolaikinio meno pasaulyje intelektualiai daugiaprasmė poetika, per dailės prizmę gyvoje gamtoje atrandant futuristinius metaforų vaizdinius išdidintų miško samanų, kerpių, žolės paklotės nuostabaus meistriškumo ofortų su akvatinta raižiniuose“, – teigia menotyrininkė dr. Rasa Gečaitė.

Vaizduodama įprastus mus supančios gamtos reiškinius, noriu atskleisti jų naujas būsenas, o visų atpažįstamam gamtos motyvui suteikti kitą – mistinę prasmę. Mane žavi miškų erdvės ir visiškai mažyčiai lapai, įkūnijantys vieningos Gamtos ir būties stichijos įvairovę. Man artimas potraukis sustingusioms formoms, pasauliui, kuriame tvyro keista nuotaika, – savo kūrybą apibūdina Tatjana Kazimierėnienė. – Esu tylos ir ramybės piešėja. Mane pavergia paslaptingas miškas ir jo atspindys ramiame ežero vandenyje, susipynusios pakrantės žolės, paslaptingi siluetai, tarsi ištirpstantys gamtoje ir su ja susiliejantys. Man svetimos įmantrios ir efektingos plastinės formos. Domina jautrūs tonai, švelni kalba ir tylios užuominos. Paveikslai minimalistiniai, stengiuosi juos apvalyti nuo to, kas nebūtina, tačiau jie pilni smulkiausių detalių, kurias piešiu su dideliu susidomėjimu. Tai meditacinis požiūris į gamtos pasaulio paprasčiausias apraiškas.“

Laiptų galerijos“ didžiojoje salėje parodą pristatys menotyrininkė dr. Nijolė Tumėnienė.
Paroda veiks iki kovo 26 d.

Maloniai kviečiame apsilankyti.

 

Plačiau apie autorę

Tatjana gimė 1951 m. Peterburge. Augo Kaune, baigė Juozo Naujalio vidurinę mokyklą (dabar – Kauno dailės gimnazija). Vilniaus dailės institute (dabar Vilniaus dailės akademija) apgynė grafikos studijų diplomą. Jos mokytojai buvo legendiniai grafikos meno didieji meistrai Stasys Krasauskas ir Leonas Lagauskas.

Nuo 1980 m. T. Kazimierėnienė dalyvavo 35 pagrindinėse grafikos parodose Lietuvoje bei 25 tarptautinėse grafikos meno bienalėse ir trienalėse užsienyje (Italijoje, Estijoje, Islandijoje, Jungtiniuose Arabų Emiratuose, Rusijoje, Makedonijoje, Portuglijoje, Bulgarijoje, Lenkijoje, Prancūzijoje).

Dailininkė yra surengusi dešimt personalinių parodų Lietuvoje, Portugalijoje, Jungtinėje Karalystėje. 2011-aisiais jos raižinių paroda „Lietuvos gamta“ atstovavo Lietuvos meno kultūros pristatymui Portugalijoje „2011 Vilnius primavera em Portugal“ (2011 Vilniaus pavasaris Portugalijoje).

Autorės kūriniai yra apdovanoti garbės diplomais pasaulinėse ir tarptautinėse grafikos trienalėse Prancūzijoje ir Makedonijoje už šiuolaikinės grafikos meninius atradimus. Darbų yra įsigiję Lietuvos dailės muziejus, Nacionalinis M.K. Čiurlionio muziejus, Valstybinis Vilniaus Gaono žydų muziejus bei privačios meno kolekcijos Lietuvoje, Kanadoje, JAV, Izraelyje, Australijoje, Vokietijoje, Suomijoje, Norvegijoje, Jungtinėje Karalystėje.

Gamtos tema kaip pagrindinė gija sieja visus dailininkės kūrybinius laikotarpius. Nuo ankstyvojo mąsliai atmosferinio figuratyvo („Laukimas“, „Lietus I, II“, „Amžinoji gamta“, „Miškas“), kuris nuosekliai transformavosi į archetipinių simbolių enigmatinį naratyvą („Susimąstymas“, „Diena“, „Naktis“, „Vakaras“, „Ispanija“) ir subrandino įspūdingą išgrynintos metafizikos sublimuotą vaizdinę poetiką („Sala I, II, III“, „Gelmė“, „Nendrės“, „Atspindžiai“, „Pasimetę laiškai“, „Sausis“, „Portugališki motyvai“).

Dailininkės jautri pasaulėžiūra ir įdėmiai skvarbus žvilgsnis į gamtą šiuolaikiškai tęsia geriausias Renesanso laikmečio menininkų klasikinės dailės tradicijas, darniai sujungiant raižinių technikos kūrybinį meistriškumą su pasaulio pažinimo ir būties suvokimo fenomenologine filosofija.

Filigraniškai išraižytos samanų, kerpių, vandenžolių, gėlių metafiziškai ontologinės studijos subtiliai futuristiškai atliepia Leonardo da Vinci ir Albrechto Diurerio augalų eskizus. Medžių ir pievų juvelyriški peizažai yra profesionalus iššūkis flamandų genijaus Rembrandto mažųjų peizažų raižiniams.

Šviesioje namų dirbtuvėje ant Vilniaus Filaretų kalvelių preciziškai išraižyti cinko plokštėse ir rankiniu būdu atspausti autoriniai įvairaus formato grafikos darbai yra tarsi skaidriai meditatyvūs gamtos sonetai, daugiaprasmiai poetinių metaforų vaizdiniai ir itin savita Lietuvos dailininkės giesmių giesmė amžinosios gamtos didybei.

Menotyrininkė dr. Rasa Gečaitė

Laukiame „Laiptų galerijoje“ kovo 8 d. 18 val.

Renginys nemokamas. Primename, kad reikalingi respiratoriai.

 

 

 


„Facebook“

Maloniai kviečiame prisijungti prie mūsų galerijos puslapio ir socialiniame portale „Facebook“.

Prisijungti

Patalpos

Teikiame patalpų nuomos paslaugas konferencijoms, produktų pristatymams, iškilmingiems minėjimams ir pan.

Plačiau